Uczymy Dzieci Programować

OGÓLNOPOLSKI PROGRAM „UCZYMY DZIECI PROGRAMOWAĆ”

W programie „Uczymy Dzieci Programować” naukę kodowania traktujemy jako z góry zaplanowany proces, gdzie każde działanie wynika z poprzedniego i jest wstępem do kolejnego. W propozycjach aktywności przygotowanych przez autorkę programu zabawy około programistyczne wplatane są do codziennych aktywności dydaktycznych, niezależnie od realizowanych aktualnie treści, czy posiadanych narzędzi dydaktycznych. Można kodować na edukacji matematycznej, społecznej, językowej, artystycznej...można kodować wyłącznie offline lub łącząc aktywności unplugged z pracą z wykorzystaniem robotów edukacyjnych, długopisów 3D i sprzętu komputerowego.

Z programem „Uczymy dzieci programować” nauka podstaw programowania będzie dla dzieci wartościową, wszechstronnie rozwijającą lekcją i świetną zabawą, a rodzice otrzymają wsparcie w świadomym i odpowiedzialnym wprowadzaniu dzieci w cyfrowy świat

Cele programu:

• Świadome, merytoryczne i metodyczne wprowadzanie elementów kodowania i robotyki do zajęć dydaktycznych na różnych etapach edukacji (edukacja przedszkolna, edukacja wczesnoszkolna)
  • Nauka przez zabawę i doświadczanie (odejście od transmisyjnego przekazywania wiedzy i pracy statycznej przy stolikach)
  • Kształtowanie miękkich kompetencji: rozwijanie logicznego algorytmicznego myślenia, zadaniowego podejścia do stawianych problemów, kreatywności
  • Kształtowanie umiejętności pracy w zespołach, szukania kompromisów, optymalnych rozwiązań
  • Wychowanie do wrażliwości na prawdę i dobro
  • Rozwijanie postawy odpowiedzialności za środowisko naturalne
  • Wspieranie i rozwijanie umiejętności cyfrowych ze szczególnym uwzględnieniem bezpiecznego poruszania się w sieci oraz krytycznej analizy informacji zamieszczonych w internecie.

Korzyści dla dzieci:

• Stopniowe i odpowiedzialne wprowadzanie dzieci w cyfrowy świat, świadome, czynne i twórcze korzystanie z nowoczesnych technologii
  • Kształtowanie kompetencji przyszłości
  • Przygotowanie do programowania blokowego

TEMATY COTYGODNIOWYCH ZADAŃ W GRUPIE PRZEDSZKOLNEJ (ŚCIEŻKA PODSTAWOWA):

Wrzesień:

• Miło was widzieć
  • Nasza grupa, nasze zwyczaje
  • Zasady ruchu drogowego znam, bo o bezpieczeństwo bardzo dbam
  • Kolorowa Pani Jesień

Październik:

• Jesień w parku, w ogrodzie i w lesie
  • Jesienne skarby na dłużej zachowane
  • Jesiennej słoty się nie boję, bo wiem jak zadbać o swoje zdrowie
  • Pomocna dłoń

Listopad:

• Dobrze znam mój piękny kraj
  • Wieje i pada
  • W jakich domach mieszkają zwierzęta?
  • Zwierzęta i ich przygotowania do zimy

Grudzień:

• Przybądź Święty Mikołaju
  • Coraz bliżej zima
  • Świąteczne zwyczaje i tradycje

Styczeń:

• Żegnamy stary rok, witamy nowy
  • Babciu droga babciu powiedz mi...
  • Pomagamy zwierzętom zimą
  • Bezpieczne zabawy na śniegu

Źródło: https://akademia.uczymydzieciprogramowac.pl/pl/udp?utm_medium=es&utm_source=main#info