Dojrzałość szkolna

Dojrzałość Szkolna-czyli co moje dziecko powinno umieć przed pójściem do szkoły.

Dojrzałością szkolną nazywa się taki poziom rozwoju dziecka, który pozwala mu sprostać obowiązkom szkolnym, krótko mówiąc , jest to stopień przygotowania fizycznego , społecznego i psychicznego, który gwarantuje szkolne sukcesy. Nie zawsze jednak te strefy rozwijają się w sposób harmonijny . Zdarza się , że dzieci o bardzo wysokim poziomie  rozwoju intelektualnego nie dają sobie rady  z nauką , obowiązkami, nową organizacją pracy itp. Dzieje się tak , ponieważ mimo posiadania szerokiego zasobu wiedzy i umiejętności, np. liczenia , czytania, a nawet pisania , nie osiągnęły jeszcze dojrzałości emocjonalnej.

Dlatego tak ważne jest, aby rodzice zwracali szczególną uwagę na usamodzielnienie dziecka, budzenie wiary we własne możliwości i na motywację do pracy a przede wszystkim na pozytywny stosunek dziecka do obowiązków .Kształtowanie charakteru jest bowiem równie ważne jak rozwijanie intelektu. Można oczywiście ukierunkować i wesprzeć  rozwój swojego dziecka  w taki sposób , aby ułatwić mu  osiągnięcie dojrzałości  lub wyrównać braki , jakie ewentualnie zauważamy .Dziecko powinno rozumieć zakazy i nakazy społeczne – na przykład  konieczność przechodzenia przez jezdnie wyłącznie po pasach , ustąpienia miejsca starszej osobie w środkach komunikacji miejskiej itp. Ważne jest również  by wiedziało, z czym wiąże się nauka  szkolna (konieczność siedzenia w ławce, mniej zabawy, inny rozkład dnia, więcej obowiązków, zadania domowe) oraz godziło się z tą zmianą i akceptowało nowy stan rzeczy. Nauczyciel  w przedszkolu  ma do dyspozycji „skalę gotowości szkolnej” opracowaną przez CENTRUM POMOCY PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNEJ w Warszawie. Jest to arkusz  zawierający wszystkie podstawowe  umiejętności i zakres wiedzy z różnych dziedzin życia, którą powinno posiadać dziecko, zanim rozpocznie naukę w szkole. Rzetelnie przeprowadzone badania dostarczają nauczycielowi wiedzy o stopniu gotowości szkolnej dziecka , która jest opisana w dokumencie wydawanym rodzicom do końca kwietnia każdego roku szkolnego .Dla rodziców wynik diagnozy przedszkolnej jest o tyle ważny, że może powiedzieć im, jak wspierać swe pociechy w ich rozwoju . Rodzic ma prawo spytać nauczyciela o to jakie umiejętności i zakres wiedzy dziecko opanowało , jakie pojawiają się trudności i jak sobie z tym radzić .

KRYTERIA GOTOWOŚCI SZKOLNEJ

1. Umiejętność koncentracji, skupiania uwagi.

2. Prowadzenie rozmowy „na temat”.

3. Odpowiadanie na pytania.

4. Reagowanie na nakazy i zakazy.

5. Rozumienie obowiązujących dziecko norm, a więc i tego, za co jest nagradzane i karane.

6. Rozumienie i stosowanie norm społecznych, które są ogólnie akceptowane .

7. Używanie zwrotów grzecznościowych.

8. Umiejętność dzielenia się .

9. Umiejętność ustępowania, udzielania z własnej woli,

pomocy osobie , która jej potrzebuje.